Opšte morfološke specifičnosti terena vrlo su značajne za prostorno-vremensku dinamiku meteoroloških elemenata i posebno za mikroklimatske specifičnosti u širem području Parka prirode Blidinje. Klimatske osobitosti Parka prirode Blidinje određuju geografski položaj, reljef, nadmorska visina, izloženost terena cirkulaciji zraka, osunčanost, vegetacija i dr.
Cijeli prostor nalazi se na granici utjecaja mediteranske i kontinentalne klime iznad kojeg dolazi do sukobljavanja toplih zračnih masa s juga i hladnih sa sjevera, što izaziva česte i nagle promjene vremena s obiljem kiše u jesen i snjegova zimi.
Klima u Parku prirode nije jednoznačna, teško je odrediti jasne klimatske granice između pojedinih područja. Niži i južno istureni djelovi planina Čvsrnice, Čabulje i Vrana imaju mediteransku klimu. Dolinom Neretve i njenim desnim pritokama, mediteranska klima prodire do Jablanice i dublje u unutrašnjost. Sjeverne padine planina i viši nadomorski djelovi su pod uticajem kontinentalne klime.
Tijekom godine velike su amplitude temperature zraka, kreću se od +34,2 °C do -34 °C, a izražene su i velike temperaturne razlike tijekom dana i noći. Srednja mjesečna temperatura zraka u kolovozu na 1500 m nadmorske visine je 14°C . Proljeća su toplija od jeseni, a zime su hladne s puno snijega i traju od studenog do travnja. Prosječna sezonska temperatura ljetne klimatološke sezone iznosi 20,3 °C u nižim do oko 8,5 °C u zonama najviših planinskih vrhova.
Najtopliji mjesec na prostoru cijelog Parka prirode je juli sa srednjom mjesečnom temperaturom koja se u hipsometrijski najnižim dijelovima terena kreće oko 21,1 °C. Na ljetne vrijednosti temperature zraka najveći utjecaj ostvaruju anticiklonalna raspodjela zraka nad ovim prostorom u toku ljeta i mali procenat mjesečne oblačnosti i relativne vlažnosti. Osim njih manji uticaj ostvaruju i lokalni oblačnost kao i lokalne konvektivne padavinske nepogode.
Vrijednost prosječne godišnje temperature u nižim hipsometrijskim segmentima terena – na oko 400 m n.v. iznosi oko 11,5 °C. To su područja dna dolina po istočnom i južnom obodu planina Čvrsnice i Čabulje, odakle u vrijednosti prosječnog vertikalnog termičkog gradijenta od 0,6 °C opada na vrijednosti od oko 1,5 °C (Čvrsnica-Pločno-2.225m) (Karta 6).Porastom nadmorske visine dolazi do pada temperatura i dužeg zadržavanja sniježnog pokrivača. Zime su duge i hladne, sa puno snijega koji pada od oktobra do maja, što veoma pogoduje razvoju zimskog turizma.