Na području Parka prirode Blidinje, na dvije velike nekropole i još nekoliko različitih lokacija, nalaze se kameni spavači srednjovjekovlja – kršćanski nadgrobni spomenici iz razdoblja od 12. – 14. stoljeća ; stećci koji svojom ljepotom i poviješću prkose zubu vremena i svjedoče nam o nekim drugim minulim stoljećima.
Nekropola Dugo polje nalazi se na listi 30 srednjovjekovnih nekropola stećaka koje su 2016. godine proglašene Svjetskom baštinom UNESCO-a. Prostiru se na području općine Jablanica, na putu prema Kedžari. Nekropola se sastoji od 150 stećaka, od kojih su veći broj ploče i sanduci, a jedan dio stećaka je i ukrašen. Stećci su u dobrom stanju, i jedna su od najvažnijih kulturnih znamenitosti u Parku prirode Blidinje.
Brojnost stećaka u Planini dokaz je o velikoj nastanjenosti ovoga prostora u vrijeme srednjega vijeka. Čak iz toga vremena datira svojevrsna legenda koja kazuje kako se od Sovićkih vrata (sjeveroistočni ulaz u Park) pa do Barzonje (naselje uz Jezero Blidinje) za kišnoga dana moglo proći ispod krovova kuća, a da se ne pokisne. Što bi značilo da su cijelo Dugo i Rudo polje bili gusto naseljeni.